På lördag startar årets upplaga av Byxelkroken. En av Sveriges största kappseglingar sett till antalet deltagare. Förra året var det 105 båtar, i år 114 anmälda. Deltagarna kommer inte bara från Västervikstrakten utan en hel del tar sig ner från Södermanland och Stockholm. Även någon båt från Mälaren såg jag i startlistan.
Många ser nog den här seglingen mer som en fest än en kappsegling. Krogen i Byxelkrok lockar nog många. Men starten för söndagens segling går redan klockan nio på morgonen så för den som vill hänga med i resultatlistan får det nog inte bli för många öl på lördagkvällen.
Tangosailing.nu kommer förhoppningsvis att få rapporter från ett par seglare. Från Trosa deltar Kjell Enbom med sin Dehler 34 DD Rabalder. Patrick Enbom som deltar ombord på Rabalder har lovat att försöka få iväg nått SMS eller MMS. För mig som Expresseglare är det naturligtvis kul att det är hela tolv Expresser på startlinjen. Bland andra syns Valdemarsviksseglaren Anders Svensson som jag seglat med. Dessutom är den före detta bandyliraren Jonas Claesson anmäld i en Express. Från Nävekvarn kommer Team knoX som i år haft en lite tyngre säsong än tidigare. En hel del båtar från Oxelösund och Nyköping finns med i startlistan och även ett par från Södertälje, bland annat Skidbladner, First 36.7:an med Johnny Rickman ombord. man kan tydligen segla vad som helst över Kalmar Sund, men sova får man förmodligen göra på land nånstans. 606 och Hobie Tiger hör til de mer obeboeliga farkosterna i startfältet. Med rätt vindar lär dock Hobie Tigern vara i god tid till Byxelkrok för att kunna boka bord på krogen…
Det lär bli friska vindar i helgen. Över tio meter, kanske upp mot 15 från väst eller nordväst. Avtagande under söndagen.
Snart...
-
Senaste inläggen
- Gotland Runt 2026 | 113 anmälda 18 april, 2026
- Oxss 2star | 23 anmälda 3 april, 2026
- Det blir segling i år 29 mars, 2026
- Trosas seglingsdatum klara 29 mars, 2026
- Gotland Runt 2026 | 77 anmälda 1 mars, 2026
- Tim 31 mars, 2026 at 06:13 on Det blir segling i årGår allt som tänkt så kommer den till Trosa i början/mitten av maj. Målet är att börja kappsegla i det
- Niklas 30 mars, 2026 at 11:11 on Det blir segling i årHört rykten att även du har en båt på gång. Grattis!
- Tim 30 mars, 2026 at 10:00 on Det blir segling i årRiktigt kul, ser fram mot att se henne i Trosa!
- Dating Coach In La 29 mars, 2026 at 16:19 on Båtkoll i Trosa hamn 20240616Dating Coach LA provides skilled dating advice in Los Angeles, CA. Dating Coach LA enables clients to identify their dating
- Tobias 29 mars, 2026 at 15:43 on Det blir segling i årVälkommen ombord!
- Niklas 1 februari, 2026 at 11:10 on 2star kommer att köras...men jag har fler resultat under fliken Statistik o Resultat ovan.
- Niklas 29 januari, 2026 at 08:42 on 2star kommer att körasDen länken har jag naturligtvis koll på.
- Classe 28 januari, 2026 at 15:21 on 2star kommer att körasBra länk https://resultat.ksss.se/
Meta