OxSS har gjort ett par uppdateringar av seglingsföreskrifterna. Dels punkt 1.9 som anger vilka segel som får användas, och att reservsegel får finnas ombord. Och dels så har punkt 2.9 tillkommit: ”Fotograf/journalist får efter skriftlig ansökan till tävlingsledningen medfölja under en eller flera etapper.” Kanske kan det bli mer live-info ute från tävlingen med media-gubbar ombord.
Ser det ut att bli blåsigt kan det ju vara bra med en tung fotograf med en stor kamera sittandes på lovarts reling under en etapp. Kanske till och med jag kan ”åka” med på någon båt. ![]()
Det närmar sig för övrigt 100 anmälda båtar. På onsdagmorgonen är anmälningslistan 98 båtar lång, och 43 av dessa har betalt in anmälningsavgiften.
Seapilot2star >>>
Du är för duktig för att konkurrenterna ska tillåta att du ”åker med” som fotograf
Sitta på relingen och fota kan väl vem som helst göra
Ett och annat erbjudande har faktiskt trillat in, men med nytt jobb, som jag tror att jag har snart, kan det nog vara svårt att börja prata semester direkt.