Båtkoll i Trosa hamn 20260704

I’m back! Jodå, det blir fler inlägg med båtkoll. Men kanske inte varje dag som tidigare. Blev tvungen att vila lite. Blev för mycket stress.

Jag har dock gått mina promenader varje morgon, och fotat alla båtar. Men inte räknat och skrivit. Men idag blir det ett inlägg, med flera intressanta båtar.

Jag tror det var 55 segelbåtar i hamnen i morse. Och detta inlägg blir ganska långt med båtar även från tidigare dagar.

Här är en ganska vanlig båttyp. En Albin Cumulus från Peter Norlins ritbord. Men med lite udda skrovfärg. Och utan mantåg. 1978 kom denna. En välsignande båt som ofta återfinns högt upp i resultatlistorna.

Ytterligare en båt med färgat skrov. Denna brukar dyka upp varje år, en tysk båt från början på 70-talet. En Hanseat 70. Willy Asmus är designer, och han vet jag inget om. Och vad 70 i beteckningen kommer från vet jag inte heller.

Jag fortsätter på temat med färgade skrov. Denna gång en mörkblå Folkbåt i plast. Det är den tredje Folkbåten i hamnen i år, och alla har haft tysk flagg i aktern. Att många stora båtar har tysk flagg är vanligt. Men det verkar som de minsta båtarna i hamnen också är tyskar. Och tyskar seglar inte så ofta Bavaria.

Ytterligare en lite mindre båt, denna med finsk flagga i aktern. En Accent. Peter Norlin 1975. En framgångsrik kappseglare på sin tid med mästerskapsguld i kvartstonnar-VM. Dominerade Baltic race.

Här är en lite snabbare båt. Danska Ravage 36 från Niels Jeppesens ritbord. Från 1979.

Ytterligare en Jeppesen-konstruktion, X-102. En framgångsrik kappseglare med vinst i 3/4-ton cup 1981 och 1982. Många vinster på Gotland Runt.
Denna ser rätt välskött ut. Omlackad? Och den flyter högt.

Det senaste från hantverkarna på Rosättra Båtvarv, Linjett 36. Antagligen årsmodell 2026.

En sådan här ser vi inte så ofta i hamnarna numera. En Becker 27 från 1974 och Harry Becker.

Tyskt gissar jag, men modell vet jag inte just nu. Har säkert sett den förr. 70-tal, 35 fot kanske. Uppdaterad: Bianca Commander 31.

Och så har vi en Diva 39 från 1982. Bernt Lindquist och Peter Ståhle står för design. En modern båt på sin tid med självslående fock och lite udda inredningslösningar. Smal och lätt och lite inspirerad av skärgårdskryssare.

Och så avslutar jag inlägget med denna fina Swan 48. Design German Frers 2019. Just denna, Scintilla, är levererad 2023.

 

 

Det här inlägget postades i Båtar, Sörmland och har märkts med etiketterna , , , , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.