Man ska inte ropa hej…

I dag på torsdagsförmiddagen var det så äntligen dags för sjösättning. Målet var ju innan valborg, men det blev några timmar efter.
Som vanligt när Fredrik kör så gick det lugnt och smidigt. Vi mastade på direkt och allt var klart på en timme. Men, som rubriken antyder gick det hela inte riktigt så bra.

Efter att masten stod på plats var jag ner för den sedvanliga kontrollen under durken, och där var det vatten. Jag hade ju dagen innan torkat tort. Men jag anande att detta inte var något vatten som legat på annat håll och skvalpat. Jag torkade tort och inom tio minuter var det blött igen. Det visade sig också att det runt logg-genomföringen var fuktigt. Antagligen var det där det sippade in lite vatten.

Pappa och jag tog lunch för att se om nån timme hur det såg ut.

Väl tillbaka var det cirka två deciliter vatten i kölsvinet.

tango250501Fredrik var kvar på klubben, liksom Thomas som också är sunblift-förare. Så det var snabbt gjort att få upp båten igen.
Säsongen var kort i år :-)

Tyvärr lyckades vi inte heller få loss genomföringen utan att den gick sönder. Så nu blir det till att vänta på att en ny kommer med posten. Eller DHL i detta fall.
Förhoppningsvis går det fort.

Tanken har funnits på att plasta igen hålet, då vi ju inte använder loggan alls. Men det lär gå fortare nu att montera dit en ny genomföring. Mitt mål är att segla nästa helg för att få bort lite ringrost innan Notstickshällan Race den 17 maj.

Det här inlägget postades i Express, Sörmland, Tango, Trosa Båtklubb. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.