• Rán först till Sandhamn

I klasserna ORCi C och IRC C har båtarna ”paus” i Sandhamn just nu. Segrade på den första etappen gjorde Zennströms Rán som utklassade motståndarna i IRC-klassen med över 40 minuters marginal. Även i ORCi.klassen segrade Rán.

För classic-båtarna har det gått tyngre och banan är avkortad med mål vid Waxholm. Sedan blir det motorgång till Sandhamn för omstart.

Ute på havet är det svårt att få nån bra överblick på fältet. Possitionssidan är bedrövlig. Av nån anledning finns båtar som går lilla banan på stora banan och vice verca. Har de placerat sändarna på fel båtar?
Inte heller Leaderboarden på racesidan funkar. Placeringarna hamnar ju på fel rapporteringskolumner.

På bana B har täten just (16:30) passerat vid Huvudskär och det gippas friskt mellan grynnorna. Hellbergs ”havskajak” Airbender är i täten. De första väntas runda pricken utanför Nynäshamn vid 20-tiden.

På bana A har täten nått halvvägs mot Gotska Sandön. Här skiner solen och det ser rätt skönt ut på cam-bilderna. Hanse 370:an Hutchlange dra fältet, men ligger också lite längre österut än till exempel Dehler 35:an Victory. Linjett 34:an med kontruktören själv ombord är också med i täten.

Nån som vet när klass-C-båtarna startar om i Sandhamn igen?

Det här inlägget postades i Kappsegling och har märkts med etiketterna , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.