Båtkoll i Trosa hamn 20260726

56 segelbåtar idag vilket är ganska många. Många udda båtar idag också, och många som inte synts i hamnen tidigare i år. Och fyra Bavaria 37, men de kommer inte med på bild.

En båt i går som jag inte kunde, en liten 30-fotare har jag löst nu och det är en Feeling 29. Och idag ligger ytterligare en Feeling i hamnen, en Feeling 346. Design Vaton & Cadro 1987.

Sedan har vi den här gamla halvtonnaren. En Granhill 33. Men den är stor för att vara halvton. Design Bo Gidlöf 1983.

Här i andra led i ån ligger en fin ”gammal” X-412. Jeppesen 1990.

I inre hamnen finns också plats för gästbåtar. After Ski var ju ett gångbart namn på 80-/90-talet på kappseglingsbåtar. Det var väl ett par X-båtar om jag minns rätt. Men detta är en Compis 36, eller möjligen Beason 36. Design Bernt Andersson 1981.

Det här är den sista (tror jag) modellen av Maxi. Maxi 1200 ritad av Pelle P 2014. Den byggdes i polen av Delphia.

Denna modell är ritad av Einar Ohlson 1970. Först som Ohlson 29 och senare blev det Winga 29.

Vad är detta då? Känner igen den, men kommer inte på vad det är. TS tror jag det står i fören.

 

Och så avslutar jag dagens inlägg med en gammal fin träbåt. En koster av något slag gissar jag. Någon som vet mer?

Det här inlägget postades i Båtar, Sörmland och har märkts med etiketterna , , , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.