Båtkoll i Trosa hamn 20260619

 

En solig och varm morgon, midsommarafton. Hela 15 segelbåtar idag räknade jag till. Det är ovanligt mycket så här års.

 

Först en helt vanlig Albin Cumulus. Design Peter Norlin 1985. Nästan 600 tillverkade. En välsignande båt som går bra i de flesta vindar, och framförallt en kryssbåt.

 

Denna är en Bianca Riviera. Design Sparkman & Stephens 1978.

Gott om Hallberg Rassy-båtar så här på försommaren tydligen. På en vecka har det varit åtta Hallberg Rassy, och idag var det tre. Två av dessa syns på bilden och är av modellen Hallberg Rassy 342. Argentinaren German Frers står för design och året var 2005.

Till sist denna stora bo-båt. Jag hade inte löst vad det är för modell om det inte stått på sidan av ruffen. Det är en amerikansk-byggd Soverel 48. Design Bill Soverel 1973. Denna är lite modifierad.

Det här inlägget postades i Båtar, Sörmland och har märkts med etiketterna , , , , . Bokmärk permalänken.