• Offshore Race | Startdax

Nu är det snart dags. Antar att de flesta seglare är vakna vid det här laget, och är i full gång med de sista förberedelserna.

Inne i Stockholm skiner solen och det blåser ett par meter från ost. Ute i Sandhamn är det dimma och duggregn, och vinden blåser cirka fem meter från nordost.

Väderrapporterna talar nu och rätt svaga vindar, speciellt närmast svenska kusten. De båtar som går upp mot Svenska Björn, och de som går ner mot Nynäshamn kan få det lite tunt. Bättre vind verkar de få som går rakt ner mot Fårö.

I tidningarna skriver de förståss mest om ”Klabbe” och hans trimaran Samsung. Nån skrev Trimaranerna kommer att vinna! Typiskt. Trimaranerna deltar ju inte ens i Offshore Race. De seglar bara samma bana för sig själva, utom tävlan.
Ran ligger förståss bra till för att bli först i mål fram på fredag, men jag är inte helt säker på att det blir nån av de stora som kommer först. Klass C-båtarna startar ju inte i Sandhamn föränn vid 21-tiden ikväll.

Starttider är lite knepigt att hitta, men jag har lyckats:
IRC C och ORCi C: 11:10 i Stockholm
Classic: 11:20 i Stockholm
SRS A 1: 12:00
SRS A 2: 12:15
ORCi A: 12:30
SRS B: 12:45
ORCi B och IRC B: 13:00

Webbkameror finns en del här >>>

Jag kommer förståss att ha mer koll än någon annan. Uppdatera mig gärna med info så jag vet ännu mer :-)

Det här inlägget postades i Kappsegling och har märkts med etiketterna , . Bokmärk permalänken.

2 svar på • Offshore Race | Startdax

  1. Johan Törnblom skriver:

    Starten uppskjuten nu 2 gånger, man skyller på ”tekniska problem”!

    Första gången hade lovartsmärket dragit iväg, andra gången strul med skotten…

  2. Micke skriver:

    Verkar som om det fantastiskt oorganiserade raceweek har smittat av sig på ÅF…

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.