Gotland Runt 2026 | 113 anmälda

Idag den 18 april är det 13 dagar kvar på den ordinarie anmälningstiden till Gotland Runt. 113 båtar är just nu anmälda. Det ser lite tunt ut. Det är 11 färre än vid samma tidpunkt förra året, och då startade bara 183 båtar.

Tyskarna verkar dock på i år då det just nu är 11 anmälda vilket är fler än vad som startade förra året. 16 Finska båtar också, men i övrigt är det tunt med utländska båtar.

Till den nya SRS-klassen på den kortare Visby-banan är det ännu bara två anmälda. Jag har hört fler som ”ska” anmäla sig, men dessa har inte dykt upp ännu.

Vanligaste båttyp just nu är X-332 med fyra anmälda liksom X-41. Totalt är det 19 X-båtar. Nästan 17% av anmälningslistan.

 

Det här inlägget postades i Kappsegling, Stockholm och har märkts med etiketterna . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.