AkzoNobel är det första team som presenterats som deltagare i kommande Volvo Ocean Race. AkzoNobel är ett Holländskt team som leds av Simeon Tienpont. Tienpont seglade senast på Danska Vestas Wind.
AkzoNobels pressmeddelande:
Svensk-nederländsk båt först ut att presenteras i Volvo Ocean Race 2017-2018.
I dag meddelade team AkzoNobel och skippern Simeon Tienpont att man tillsammans gör en satsning i världens största havskappsegling.
– Jag är stolt över förtroendet och ser fram emot att göra detta med team AkzoNobel, tillsammans kan vi lyckas och vinna Volvo Ocean Race, säger Simeon Tienpont.Det är sedan en tid tillbaka klart att nästa omgång av den legendariska världskappseglingen Volvo Ocean Race, 2017-18, kommer göra ett stopp i Göteborg. Senast staden stod värd för tävlingen lockades mer än 330 000 besökare till evenemanget. När båtarna kommer in till frihamnen i Göteborg någon gång under midsommarveckan 2018 är den svensk-nederländska båten team AkzoNobel en av dem. Tillsammans med den erfarne skippern Simeon Tienpont, tvåfaldig vinnare av Americas Cup, gör man nu en satsning för att vinna världens största havskappsegling som sträcker sig över tio månader och som besöker elva värdsstäder på sin resa runt jorden.
Och hur svensk är då denna satsning? Mer än att Nobel en gång i tiden var svenskt?