• JSM | 11 Sörmländska deltagare

I dag börjar årets stora jolle-händelse, Junior-SM. Tävlingsplats i år är Bosön på Lidingö. Runt 500 seglare finns på plats, och om jag räknat rätt är det elva sörmländska deltagare på plats. Det är något fler än förra året vilket är positivt.

De sörmländska seglarna är följande:

Optimist:
Philip Lindblad, Strängnäs SS
Felix Lindeberg, Nyköpings SS

Zoom8:
Anton Thorstensson, Södertälje BS
Emil Nilsson, Oxelösunds SS

Laser Radial:
Tove Larsson, Nyköpings SS

29:er:
Moa Andersson/Robin Nilsson, Nävekvarns BK  (Hemsida >>>)
Gustav Lindén/Erik Lindén, Nävekvarns BK  (Hemsida >>>)

Optimist XS:
Gustav Bark, Nyköpings SS
Elvira Bark, Nyköpings SS

Kul att Södertälje BS har en deltagare på plats. Det hör inte till vanligheterna. En jag saknar är Oskar Fällman, Trosa BK/Oxelösunds SS. Jag tycker fler borde deltaga på JSM. Det är en stor seglarfest och mycket finns att lära.

Länk till JSM-sidan >>>

Det här inlägget postades i Jolle, Sörmland och har märkts med etiketterna , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.